Poštovní schránka na Satelitním řopíku
Děkuji všem příznivcům, samozřejmě také členům Postcrossingu a i ostatním, za všechny Vámi odeslané pohlednice se vzkazy do poštovní schránky na bunkru – ze všech došlých pohlednic vznikne velká koláž.
Během prosince 2018 až června 2021 tak do bunkru došlo celkem několik set pohledů z několika desítek zemí, zároveň ale opačným způsobem odešlo do světa také několik set pohledů s motivy a fotografiemi bunkru – většina díky aktivitě Postcrossing, kterou jsem objevil náhodou.
O počet pohledů ale nikdy nešlo, zajímavá byla především různorodost vzkazů. Historicky první pohled dorazil z Vietnamu a poslala jej kolegyně se vzkazem: „Stejně to nedojde.“ Došel.
Zatímco odchozí pohlednice s motivem bunkru pobavily a zároveň i v zahraničí zpropagovaly československé opevnění ze 30. let (zkuste například podrobněji vysvětlovat Španělce historii a účel řopíků) a nepřímo i obec Březí, ty příchozí do bunkru se zase staly zpětnou vazbou, suplovaly nikdy nezaloženou „virtuální návštěvní knihu“. Staly se dokonce zdrojem receptů, pozváním do restaurace na pivo, anebo i způsobem seznámení se se zajímavými lidmi vzdálenými stovky a i tisíce kilometrů. A dokonce došlá pohlednice posloužila jako pozvánka na rande.
Výběr ze vzkazů doručených pomocí pohlednic: (pouze pro ilustraci)
Jak se zrodil nápad na poštovní schránku na bunkru?
Nápad na zřízení poštovní schránky na bunkr vznikl náhodou – nebyl jsem ani filatelista, ani jsem neprovozoval zálibu jménem filokartie (to slovo jsem ani neznal). Vzhledem k faktu, že to mám na bunkr několik stovek kilometrů daleko a při opravě bylo potřeba občas dovézt i rozměrnější materiál na opravy, napadlo mě, jestli by bylo možné si jej nechat z e-shopů nechat zaslat rovnou k bunkru. Jak už to bývá obvyklé, všichni z okolí i nejbližší sousedi se smáli, že to nepůjde. Podcenili mě.
Prostudoval jsem podmínky přidělení čísla evidenčního, ostatně bunkr je zkolaudovaná stavba. To se po dodání dokumentů podařilo. A pak mě napadlo umístit i klasickou poštovní schránku – konzultoval jsem to i s Českou poštou, jestli budou do ní poštu doručovat. Čekalo na mě příjemné překvapení – byl jsem ujištěn, že jsem splnil dané podmínky, a že s doručováním pošty nebude problém. Ostatně nejbližší dům s číslem popisným je vzdálený vzdušnou čarou necelých 100 metrů.
O nějakou dobu později jsem sice práce zastavil z důvodu dlouhodobého nezájmu obce Březí o jejich pozemek, který obklopoval můj mikropozemek s bunkrem, a já pak hledal důvod, k čemu by mi řopík mohl být užitečný, a proč vůbec pokračovat s jeho základní vnější opravou a úpravou okolí alespoň na mém pozemku.
Přemýšlel jsem, k čemu je bunkr s poštovní schránkou dobrý, a o nějakou dobu později jsem náhodou našel web Postcrossing, a začal jsem studovat, co je to za novodobé „šílence“ posílat si v době e-mailů papírové pohlednice. A pak jsem tomu sám docela rychle také propadl. Díky tomu jsem se pak o něco později začal letmo zajímat o poštovní razítka, staré pohlednice, nakonec jsem pak o nějakou dobu později začal shánět i historické pohlednice obce Prátlsbrun. A dokonce jsem se na jeden rok stal předplatitelem časopisu Filatelie.
Jak se poštovní schránka na bunkru stávala postupem času známější, chvíli jsem si dokonce pohrával s myšlenkou, že když na Božím Daru mají Ježíškovu poštu a používají ji i ke zviditelnění obce, že ve Březí by mohla být v podobném duchu třeba „bunkrová schránka“ u bunkru pro odesílání pošty, anebo nějaká varianta s příležitostným poštovním razítkem… Ale jak jsem postupem času poznával obec Březí, tato myšlenka zůstala ve stádiu úvah, a nijak jsem se nesnažil ji zrealizovat.
Poděkování všem jednotlivcům za zaslané pohlednice, stejně jako:
Poděkování pošťákům za pohlednice z pošt:
Česká republika
Bělá pod Pradědem, Brno 24, Cheb 1, Chodov, Chomutov 2, Chyše, Domažlice, Hanušovice, Jeseník, Karlovy Vary – Doubí, Kdyně, Mariánské Lázně, Ostrava 5, Strachotice, Trhanov, Vizovice, Vyšší Brod (Poštovní muzeum) a Muzeum vlakové pošty
Zahraniční pošty
Åland Post (letter), Croatia / Chorvatsko (Hrvatska pošta), Greenland / Grónsko, Ireland / Irsko (Dublin), Lietuva / Litva (Lietuvos paštas), Luxembourg / Lucembursko, Moldova / Moldavsko (S.E. Posta Moldovei, Chisinau), Monaco / Monako (Monte Carlo), Slovakia / Slovensko (Slovenská pošta), Ukraine / Ukrajina (Ukrposhta)
Poděkování za pohlednice ambasádám a organizacím České republiky v zahraničí:
Ázerbajdžán (Baku), Čína (Hongkong), Bulharsko (Sofia), Estonsko (Talinn), Kosovo (Priština), Malajsie (Kuala Lumpur), Maroko (Rabat), Portugalsko, Švýcarsko (Bern), Tchaj-wan (Tchaj-Pej)
Poděkování ostatním organizacím:
Velká Británie (Imperial War Museums, London – za dopis a pohledy), Svaz českých filatelistů – KF 00-15 (za pohled) a zapomenout nesmím na Českou poštu (diplom).
Poděkování reprezentantům:
Německo (Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze), Rakousko (kancelář ministryně obrany a sportu), Slovensko (kancelář prezidentky), Slovensko (Ambasáda v Aténách, Řecko)
- Satelitní řopík z roku 1938 je jako jediný bunkr v České republice vybaven poštovní schránkou na vchodové mříži a poštu tam doručuje jak Česká pošta, tak i ostatní doručovatelé.
- Schránka je využívána pro Postcrossing
- Chcete mi pomoci vytvořit jedinečnou koláž ze všech došlých pohlednic na bunkr? Dejte to najevo pohlednicí a Váš vzkaz se stane součástí novodobé historie bunkru! A když připíšete svojí zpáteční poštovní adresu a budete mít štěstí, bunkr pošle pohlednici zase Vám.
- Chcete poslat pohlednici, ale je to komplikované? Zkuste třeba Pohlednice Online od České pošty.
- Adresa bunkru je: Satelitní řopík, Družstevní E12, 691 81 Březí, Česká republika
- Všechny doručené pohlednice do bunkru jsou uschovány